اصلاح الگوی مصرف-وبلاگ هنر مصرف صحیح

رهبر معظّم انقلاب:سال جدید را در همه زمینه ها و امور ، سال اصلاح الگوی مصرف می دانم.

آغاز قطع منطقه‌ای آب در پایتخت


 مقامات آبفای استان تهران می گویند کاهش 5 تا 10 درصدی مصرف توسط شهروندان و کاهش گرما به زیر 40 درجه به معنای عبور از مشکل آبی پایتخت خواهد بود، اما تا آن زمان مدیریت آب تهران در حالت فوق العاده قرار خواهد داشت.

به گزارش مهر، افزایش بی سابقه گرمای هوا در اکثر شهرهای ایران و تهران در هفته های اخیر باعث ایجاد شرایط ویژه ای در آبرسانی به شهروندان شده است تا جایی که در هفته اخیر شرکت آب و فاضلاب استان تهران در 2 مرحله اطلاعیه هایی را در مورد جلوگیری از مصرف غیرضروری آب صادر کرد.

هم اکنون برای هر شهروند تهرانی روزانه 320 لیتر آب تولید می شود که این میزان در کشورهای اروپایی 150 لیتر است؛ بنابراین مصرف بیش از 2 برابری آب توسط هر شهروند در شرایط ویژه این روزها می تواند مشکلاتی را در آبرسانی به وجود آورد.

مصرف آب تهرانی ها 2 برابر استاندارد

متاسفانه برخی از شهروندان نیز این روزها با وجود مطلع بودن از وضعیت افزایش بی سابقه مصرف آب در تهران در پی گرمای 42 درجه ای هوا، توجه چندانی به لزوم رعایت مصرف آب ندارند و این مسئله باعث شده تا بالاخره قطعی هایی به صورت مقطعی در برخی نقاط پایتخت اتفاق بیافتد.

عصر دیروز تا پاسی از شب ساکنان برخی مناطق شرق شهر تهران با این مشکل مواجه شدند و چند ساعتی قطعی کامل آب را تجربه کردند.  البته این مسله باعث شد تا در چشم بهم زدنی احساس بی آبی در شهروندان باعث هجوم به فروشگاه ها و خرید تمامی آب معدنی های موجود در فروشگاه ها شود.

به عبارتی عدم رعایت الگوی مصرف توسط برخی باعث شد تا افراد دیگری مجبور شوند برای تامین آب مورد نیاز مبالغی به مراتب بیشتر از قبوض ماهیانه آب را فقط برای خرید چند بطری آب معدنی هزینه کنند.

البته این مسئله نافی کمبودهای موجود در شبکه های آبرسانی شهر تهران نیست چرا که مسئولان آب و فاضلاب عنوان می کنند با وجود ذخیره مناسب آب در سدها، اما امکان آبرسانی بیش از این به دلیل تکمیل شدن ظرفیت آبرسانی شبکه وجود ندارد و این مسئله باعث بروز مسائلی شده است.

ذخیره سدها مناسب است، اما ...

در هر صورت امسال در پی گرمای بی سابقه تهران، مصرف آب در روزهای اخیر به نقطه اوج خود رسیده و مسئولان آب و فاضلاب استان تهران می گویند در زمانی که مصرف یک روز آب تهران به میزان 2 میلیون و 700 هزار مترمکعب تا 3 میلیون بوده است، این روزها مصرف تا سر حد ظرفیت شبکه و 3 میلیون و 350 هزارمترمکعب افزایش یافته است.

محمد پرورش، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفتگو با مهر با تاکید بر افزایش گرمای هوا تا 42.4 درجه در شهر تهران گفت: مصرف آب تهران در یکی دو روز اخیر به 3 میلیون و 350 هزارمترمکعب افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: همچنین در هر ثانیه 40 مترمکعب آبرسانی انجام شد که میزان بالایی محسوب می شود. پرورش با اعلام اینکه تاکنون تعداد روزهای مصرف بالای 3 میلیون و 200 هزارمترمکعب آب در تهران 7 روز بوده است افزود: در سال جاری تاکنون این روزها به حدود 22 روز رسیده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو خاطر نشان کرد: در روز گذشته مخزن 1 میلیون و 300 هزارمترمکعبی آب در تهران که برای روزهای ویژه نگهداری می شود به 800 هزارمترمکعب کاهش یافته است. وی خاطر نشان کرد: به مردم اطلاع رسانی کردیم که مصرف آب خود را در این روزها مدیریت کنند. به هر صورت آبی که برای مصرف تهران تولید می شود میزان بالایی است اما مصرف روزانه به میزان 200 هزارمترمکعب بیشتر از ظرفیت شبکه است.

ثبت رکوردهای جدید در مصرف آب تهران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: اگر مردم تهران میزان مصرف آب خود را 5 تا 10 درصد کاهش دهند، دیگر مشکلی در تامین آب نخواهیم داشت. به گفته پرورش، اگر میزان مصرف روزانه به 3 میلیون و 200 هزارمترمکعب برسد دیگر نگرانی نخواهیم داشت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: برای خودمان و همکاران آب و فاضلاب اعلام حالت فوق العاده کرده ایم به این معنی که همه در ماموریت های خود حاضر هستند، اما برای مردم مشکلی نخواهد بود.

وی درباره احتمال جیره بندی آب در تهران به دلیل افزایش بی سابقه مصرف آب خاطر نشان کرد: جیره بندی آب در تهران نخواهیم داشت، اما متوسط مصرف روزانه آب در تهران 2 میلیون و 700 هزارمترمکعب است که این روزها 700 هزارمترمکعب نیز افزایش یافته است.

به گفته مدیرعامل آبفای استان تهران، وضعیت سدهای تامین کننده آب تهران به نحوی است که موضوع بی آبی نخواهیم داشت. با این حال، مصرف روزانه هر نفر در دنیا روزانه 150 لیتر بوده که این میزان در تهران 320 لیتر است.

پرورش همچنین از اعمال شرایط ویژه آبرسانی به بخش های غیرمسکونی، سازمان ها، پارک ها و فضاهای سبز خبر داد و گفت: در این بخش ها فشار آب کم شده است تا بتوانیم نیازهای بخش های مسکونی شهر را تامین کنیم.

اعمال شرایط ویژه آبی برای غیرمسکونی ها

وی با اعلام اینکه هواشناسی اعلام کرده امروز جمعه هوا کمی از روزهای قبل خنک تر خواهد بود اظهار داشت: پیک مصرف آب در تهران 3 میلیون و 200 هزارمترمکعب در هر روز است اما گرمای این روزهای هوای تهران مصرف را به شکل کم سابقه ای افزایش داده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر اینکه هر درجه گرمای هوا دست کم 50 هزارمترمکعب مصرف آب را بالا می برد بیان داشت: در غرب تهران آبرسانی از طریق سدهای کرج و طالقان انجام می شود و در این بخش نیز مردم بدون اینکه نگران باشند، رعایت الگوی مصرف را در دستور کار قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: گرمای هوا به زیر 40 درجه برسد مشکل آب حل خواهد شد. در روزهای اخیر گرما به نحوی شده که شب ها نیز ادامه دارد و مصرف آب مردم در 4 مرحله طی ظهرها، زمان افطار، شب ها و سحر افزایش می یابد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم مرداد 1392ساعت 2:5  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

اطلاعیه شماره 1 ستاد هدفمند کردن یارانه ها

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت اطلاعیه شماره 1 ستاد هدفمند کردن یارانه ها به شرح زیر می باشد:

اطلاعیه شماره یک

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیة و النصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

ملت شریف تمدن ساز ایران به اطلاع می رساند که پس از دریافت فرم اطلاعات اقتصادی خانوار و دریافت شماره حساب سرپرستان خانوار و واریز مبالغ یارانه در سال جاری، مرحله نهایی اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها مبنی بر اصلاح قیمت های حامل های انرژی آرد و نان و آب شرب روستا و شهر و پرداخت یارانه های نقدی خانوارها از ساعت 24 شنبه 27/9/1389 در سراسر کشور آغاز می شود. حامل های انرژی های مشمول اصلاح قیمت عبارتند از:

یارانه ها

1- بنزین موتور

2- نفت گاز(‌گازوئیل)

3- نفت کوره

4- گاز مایع

5- گاز خودرو

6- نفت سفید

7- گازطبیعی

8- برق

جدول قیمت کلیه حامل های انرژی فوق الذکر متعاقبا در اطلاعیه شماره 2 ستاد هدفمندکردن یارانه ها به استحضار ملت شریف ایران خواهد رسید.

تمامی خانوارهایی که مبالغ یارانه به حساب آنها واریز شده می توانند با شروع کار اداری بانکها در روز یکشنبه در سراسر کشور به تدریج جهت دریافت یارانه 2ماهه واریز شده اقدام نمایند.

در پایان به استحضار می رساند که دولت با برنامه ریزی دقیق و کارشناسی شده و بکارگیری تمامی ظرفیت خویش از آمادگی کامل برای اجرای قانون برخوردار است.

خواهشمند است بدون توجه به شایعات و گمانه زنی های بی اساس اخبار اجرای قانون را از طریق مراجع رسمی اطلاع رسانی دولت و اطلاعیه های ستاد هدفمند کردن یارانه ها پیگیری نمایند.

ستاد هدفمند کردن یارانه ها با پایش دقیق و مستمر کلیه ابعاد اجرای قانون این اطمینان را به مردم انقلابی ایران می دهد که نهایت مراقبت را اعمال نموده و در اجرای طرح همراه مردم حرکت می کند و ان شاءالله با همبستگی آحاد مردم و دولت مسیر تعالی در دوره پیشرفت و عدالت را طی خواهد نمود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر 1389ساعت 9:37  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

تدابیر استرالیا برای کاهش مصرف آب خانگی

ملبورن از شهرهای استرالیا برای کاهش مصرف آب محدودیت های زیر را یرای استفاده بهینه از آب شرب برای شهروندان وضع نموده است:

استفاده از آب شرب برای آبیاری چمن در هر زمانی ممنوع است.

روزهای آبیاری: ملک های زوج و فاقد شماره می توانند گیاهان خود را درروزهای شنبه و سه شنبه آبیاری کنند (در محدوده های زمانی مشخص شده).

خانه های فرد می توانند گیاهان خود را در روزهای یکشنبه و چهارشنبه آبیاری کنند ( در محدوده های زمانی مشخص شده)

آبیاری در روزهای دوشنبه، پنجشنبه و جمعه ممنوع است.

 زمان های آبیاری

آبیاری دستی

از سیستمای آبیاری قطره ای دستی، شیلنگ های دستی باآب افشان ، سطلها و آبپاش می توان برای آبیاری گیاهان درروزهای تعیین شده وبرای آبیاری به اندازۀ لازم بین ساعت 6صبح تا 8 صبح استفاده نمود

خانوارهائی که حداقل یک نفر ساکن 70 ساله یا بزرگتر دارندمی توانند گیاهان خود را به طور دستی در روزهای تعیین شده برای آبیاری بین 6 صبح تا 8 صبح و یا 8 صبح تا 10صبح آب بدهند.

آبیاری خودکار

از سیستمهای آبیاری قطره ای خودکار می توان برای آبیاری گیاهان به اندازۀ لازم در روزهای تعیین شده  وبرای آبیاری بین نیمه شب تا 2 صبح استفاده نمود. کارواشهای تجاری راندمان بالا که برای شستن هر ماشین 70 لیتر یا کمتر آب مصرف می کنند مجاز به کار هستند. شستن ماشین در خانه با آب شرب ممنوع است.

از سلطی که با شیر آب پر شده باشد می توان برای تمیزکردن شیشه ها، آینه ها و چراغ ها؛ و تمیز کردن لکه هائی که موجب زنگ زدگی می شود استفاده کرد.

یک استخر یا حوضچه استراحتی موجود با گنجایش کمتر از2000 لیتر را می توان با سطل یا آبپاش که مستقیماً از شیر پر شده اند، پر کرد.

یک استخر یا حوضچه استراحتی موجود با گنجایش بیشتر از2000 لیتر را نباید خارج از چارچوب برنامه صرفه جوئی در مصرف آب پر کرد (برای آگاهی بیشتر با شرکت آب محلی خود تماس بگیرید.)

جبران کم شدن آب یک استخر یا حوضچه استراحتی موجودفقط با سطل یا مخازن آب، که مستیقماً از شیر پر شده باشندمجاز است. استفاده از شیلنگ ممنوع است.

 کسب و کارهائی که در سال 10 مگالیتر یا بیشتر آب مصرف می کنند باید یک طرح اجرائی صرفه جوئی در مصرف آب را تکمیل نمایند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 1:58  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

روشی ابتکاری برای کاهش مصرف آب

آقای Haishan Deng  اخیراً دستگیره هوشمندی را طراحی کرده اند که قابلیت بسیار خوبی برای مدیریت مصرف آب دارد . این دستگیره ها در وررودی حمام ها ی خانگی نصب می شوند وطراحی آن به گونه ای است که برای اولین بار که شما آن را راه اندازی می کنید و کلید Help Lock را فشار می دهید زمان لازم را وارد دستگاه می کنید، مثلا” برای دستشویی۲ دقیقه و یا برای حمام ۱۰ دقیقه (البته این زمان قابل تغییر است).

هر زمان که درب را ببندید و دکمه Go را فشار دهید، و زمان تعیین شده برای ماندن در دستشویی یا حمام تمام شود آژیر به صدا در می آید و ۳۰ بار به صورت آرام هشدار می دهد و می توانید آن را خاموش کنید، در غیر این صورت آژیر به صدای بلند تبدیل می شود و تمام خانواده را با خبر می کند. از این رو مدت زمان حمام گرفتن  و میزان مصرف آب  خانواده به طور مداوم قابل کنترل خواهدبود.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 1:56  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

آب در جهان

بخش عمد ه ای از آبهای موجود درجهان بر اثر فعل و انفعالات ناشی از شکل گیری ستاره ها بوجودآمده است. براثرتشکیل ستارگان مقادیر بسیاری زیادی گاز و گرد وغبار در فضا منتشرشد و آب در اثر تراکم این گازها شکل گرفت.

 

 

دانشمندان در ابرهای میان ستاره ای کهکشان را شیری آب یافته اندو به احتمال زیاد در سایر کهکشانها نیز آب وجود دارد.دلیل وجود آب در کهکشانها باز می گردد به عناصر تشکیل دهنده آب ( هیدروژن و اکسیژن ) که به مقادیر زیاد در عالم موجودند.

بخار آب در جو سیارات منظو مه شمسی به شرح زیر تخمین زده می شود:

در جو عطارد  حدود ۳/۴  درصد

در جو زهره  حدود  ۰۰۰۲/   درصد

در جو زمین متغیراست و بستگی به شرایط آب و هوائی دارد

در جو مریخ حدود ۰۳/  درصد

در جو مشتری در حدود    ۰۰۴ /  درصد

در زحل تنها  در یخها

در یکی از قمرهای زحل حدود ۹۱ درصد

در سال ۲۰۰۸ مقداری آب در سطح ماه یافت شد که این مقدار آب از طریق دستگاهی که فضا پیمای آپولو در سال ۱۹۷۱ در سطح ماه قرار داده بود بدست آمد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 1:54  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

مصرف آب در آلمان


 فرهنگ مصرف در آلمان نهادینه شده و نحوه استفاده ازحامل های انرژی ، منابع زیست محیطی و تجدید ناپذیر می تواند الگوی خوبی برای توسعه هر کشوری باشد.از آنجائیکه بحث ما مرتبط بامصرف آب است نگاهی اجمالی به وضعیت آب و فاضلاب در آلمان خواهیم داشت تا مسیر توسعه این کشور را بهتردرک کنیم.
 
 مقدار لیتر مصرفی سرانه آب، شاخصی برای تعیین میزان بالا و پایین رفتن سطح بهداشت عمومی، شرایط و کیفیت زندگی در جامعه است. میزان مصرف آب در آلمان تابع شرایط اقتصادی ، اجتماعی و محیطی است . بعد خانوار ، میانگین دما ومیزان بارندگی از عوامل اثرگذار بر مصرف آب محسوب می شوند. در آلمان آب بهای دریافتی پوشش دهنده هزینه ها است ودرصد افزایش یا کاهش آب بها وابسته به هزینه ها ی تولید، استحصال و سیستم توزیع است.
 
 درسالهای اخیر جمعیت خانوار ها در آلمان رو به کاهش نهاده و به طور متوسط به 2 نفر تقلیل یافته است ( کاهش 25 درصدی) ؛ این کاهش سبب افت مصرف آب خانگی شده است . بارندگی در فصل تابستان عامل دیگری است در کاهش مصرف آب در ماههای گرم سال و در نهایت کاهش دما نیز باعث پائین آمدن نرخ مصرف می شود.
 
 در کشور آلمان میانگین مصرف روزانه آب درایالتهای مختلف متفاوت است به گونه ای که میزان مصرف در ایالتهای غربی با میزان مصرف در ایالتهای شرقی که به تازگی به آلمان فدرال ملحق شده اند متفاوت است. به طور متوسط هر شهروند ساکن در ایالتهای غربی 126 لیتر آب درشبانه روز مصرف می کند در حالیکه این مقدار برای یک شهروند ساکن ایالتهای شرقی در حدود 93 لیتر است که در مقایسه با 15 کشور اتحادیه اروپا یکی از کمترین میزانهای مصرف است.( پائین ترین نرخ سرانه مصرف آب در اروپا 115 لیتردر روز برای کشور بلژیک وبالاترین نرخ مصرف روزانه 256 لیتر متعلق به اسپانیا است.( EWA 2002 )
 
 از سوی دیگر در دو دهه گذشته مصرف آب خانگی دچار تغییرات اساسی شده است و میانگین مصرف آب که در دهه 1990 روزانه 140 لیتر بوده است به حدود 120 لیتر در سال 2004 کاهش یافته است.
 
 میزان سرانه مصرف آب در سال1990 در حدود 145 لیتر ، در سال 1995 در حدود 132 لیتر،در سال 2000 در حدود 129 لیتر و سال 2005 به حدود 127 لیتر رسیده است. با بررسی نمودار ، کاهش 18 تا 20 لیتر مصرف روزانه آب رادر یک دوره 15 ساله شاهد هستیم که با توجه به جمعیت آلمان( 82 میلیون نفر) روزانه در حدود 1میلیارد و چهارصد میلیون لیتر آب در هر روز صرفه جوئی شده است.
 
 حدود 600 ناحیه تامین آب و فاضلاب بیش از 39 میلیون نفر از جمعیت شهری را تحت پوشش قرار می دهند .در آلمان 6383 شرکت در بخش آب و 9994 شرکت در بخش فاضلاب مشغول به فعالیت هستند ( ازاین تعداد بیشتر از 100 شرکت بزرگ آب و 900 شرکت بزرگ فاضلاب وجود دارد)
 این شرکت ها ترکیبی از بخشهای عمومی وخصوصی هستند . بیشتر شرکتهای فعال درزمینه فاضلاب ازنوع عمومی و اکثر شرکت های فعال در بخش آبازنوع شرکت های خصوصی می باشند . در سال 2002 پارلمان آلمان قانون آزادسازی بیشتر در بخش آب وفاضلاب را برای رقابتی تر شدن بازار ، جهت دهی مصرف و مدرن شدن هر چه بیشترزیر ساخت ها تصویب نمود. تعیین قیمت خدمات شرکت های آب وفاضلاب درآلمان تابعی از هزینه ها ی تمام شده است. براین اساس در سال 2005 میانگین قیمت هر متر مکعب آب مصرفی 81/1 یورو و قیمت هر متر مکعب فاضلاب 14/2 یورو بوده است ؛ در مجموع هر خانوارآلمانی به ازاء یک متر مکعب خدمات آب وفاضلاب مبلغی معادل 5 یورو می پردازد . با این حساب به ازاء هر مترمکعب خدمات آب وفاضلاب ، یک مشترک آلمانی پولی بیش از 43 برابر یک مشترک ایرانی می پردازد .
 
 منبع Working Paper Sustainability and Innovation : No. S 3/2007
 
 
 
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 1:53  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

مصرف بهينه آب

مصرف بهينه آب
آب  زير بناي سلامتي و حيات انسان است . وقتي شير آب را در خانه باز مي كنيد و آب سرد و زلالي جاري مي شود ‍كمتر به كمبود آن فكر ميكنيد .
متاسفانه 5/2 از مردم نيا از آب سالم محرومند . طبق اعلام سازمان جهاني بهداشت روزانه 30 هزار نفر از مردم دنيا به علت كمبود آب سالم و بهداشتي ميميرند . در واقع مثل اين است كه در مجاورت و همسايگي من و شما هر روز مردم يك شهر 30 هزار نفري از فقدان آب بهداشتي جان مي سپارند ! و برابر با آمار سازمان جهاني بهداشت 80%‌از بيماريهايي كه مردم دنيا از آنها رنج مي برند به طور مستقيم مربوط به عدم تامين آب بهداشتي و كافي است . خود ما بزرگترين دشمن خويش هستيم زيرا همين آب هاي موجود را نيز آلوده و غير قابل استفاده مي كنيم و يا اين ماده با ارزش براي حيات را با مصرف بي رويه هدر مي دهيم . اين كار باعث تقسيم ناعادلانه آب براي بشر شده و هستي و تعدادي از افراد بي گناه را به خطر مي اندازد .

روش هاي مصرف بهينه آب در خانه
-- باهر دقيقه دوش گرفتن بين 20-40 ليتر آب مصرف مي شود.
بنابراين بهتر است زمان مورد نياز براي دوش گرفتن را كاهش دهيم و استفاده از وان نيز ضروري است .
-- مي توانيم با استفاده از ليوان آب ، دندانهاي خود را مسواك بزنيم و هنگام مسواك زدن جريان آب را قطع كنيم .
هنگام وضو گرفتن شير آب را بدون استفاده باز نگذاريم .
-- مواظب خرابي سيفون توالت ها باشيم  چون در صورت خرابي حدود 150 ليتر در شبانه روز آب هدر مي رود .
-- چكه كردن و نشت آب از شير و لوله ها موجب هدر رفتن مقدار زيادي آب در هر 24 ساعت مي شود . پس همواره شيرها را بررسي كرده و در صورت خرابي در مورد رفع اين مشكل و تعويض واشر آن ها اقدام نمائيم .
-- هنگام شستن ميوه و سبزي شير آب و راه خروجي ظرفشويي را بسته و آن را تا نيمه پر از آب نموده و سپس سبزي و ميوه را در آن خيسانده و ضد عفوني نموده در پايان سبزي ها را با دوش مخصوص آبكشي كنيم .
-- ماشين لباسشويي را با حداكثر ظرفيت مورد استفاده قرار دهيم . به اين معني كه هنگامي از آن استفاده كنيم كه لباس به اندازه كافي جمع شده باشد و درنتيجه ماشين با ظرفيت كامل كار كند .
-- چند بطري آب آشاميدني در يخچال بگذاريم تا ناچار نشويم شير آب را براي خنك شدن باز گذاشته و مقدار قابل توجهي آب را هدر دهيم . استفاده از يخ نيز مفيد خواهد بود .
-- باغچه را تنها در ساعات خنك روز آبياري كنيم . اين كار از رشد گياهان انگلي جلوگيري مي كند و تبخير آب را به حداقل مي رساند .
-- گذرگاه و پله ها را با جارو پاكيزه نگه داريم .  اگر اين كار را با شيلنگ انجام دهيم مقدار زيادي آب به هدر خواهد رفت .
-- براي شستن اتومبيل از چند سطل آب به جاي شيلنگ استفاده كنيم .
-- كولر آبي را بازديد كنيم و در صورت اتلاف آب شيرهاي شناور بادوام و محكم به كار ببريم .
-- معمولاً كودكان بازي با آب را دوست دارند و مقدار زيادي آب را هدر مي دهند . بنابراين توصيه مي شود كودكان با آب بازي نكنند. 
-- در فصل تابستان و به خصوص در گرمترين ساعات روز كه مصرف آب بيشترين حد خود را دارد سعي كنيد مصارف غير ضروري را كاهش دهيد تا آب به همه تعلق گيرد و فشار آن كاسته نشده و يا قطع نگردد .
-- با استفاده از يك آجر و يا بطري ظرفيت سيفون و يا فلاش تانك توالت را كاهش دهيم .
-- آب را دور نريزيد مگر اينكه مطمئن شويد ديگر نمي توان آن را مصرف كرد . مطمئناً مصرف بي رويه آب بي توجهي به ديگران و صرفه جويي به معني مصرف متعادل است نه كاهش مصارف ضروري از همين امروز به فكر صرفه جويي در مصرف آب تصفيه شده باشيم و در پايان هر روز از خود بپرسيم كه امروز چقدر صرفه جويي كرديم ؟

چه بايد كرد ؟
در مصرف آب تصفيه شده ، صرفه جويي نماييد كه ساير هموطنان ما نيز بتوانند از آن استفاده نمايند زيرا مصرف بي رويه آب نه تنها بحران كم آبي را تشديد مي كند ، بلكه موجب توليد فاضلاب بيشتري شده و مشكلات زيست محيطي و اقتصادي فراواني را در دفع بهداشتي بودن آن اطمينان داشته باشيد .
-- از آلوده نمودن آب رودخانه ها و ساير آب هاي سطحي به هر طريق ممكن بپرهيزد .
و به هيچ عنوان زباله و يا فاضلاب را به داخل آب ها نريزيد .
-- از آب رودخانه ها براي آشاميدن استفاده نكنيد  و در صورت نياز آن را بجوشانيد .
-- به جاي استفاده از كودهاي شيميايي بهتر است از كودهاي طبيعي ضد عفوني شده استفاده نماييد .
-- در مواردي كه امكان پذير است از وسايل كاهش دهنده مصرف نظير شيرهاي قطع و وصل ،‌ سر شيرهاي پودر كننده و شيرهاي فشار شكن استفاده نماييم .

الگوي مصرف

 آب مصرفی هر فرد در شبانه روز مي تواند 150 ليتر باشد .

-- آبياري باغچه و نظافت خانه                  10  ليتر

-- آشاميدني                                          5   ليتر

-- پخت و پز                                            15  ليتر

-- لباسشويي                                        20  ليتر

-- دستشويي                                        30  ليتر

-- كولر و تهويه                                        5   ليتر

-- استحمام                                           50  ليتر

-- ظرفشويي                                         15  ليتر

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 1:42  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

آب، مزّه زندگی

مظهر زیبایی

 

آب، نعمت بی نظیر خداوند، جلوه زیبایی و طراوت و مظهر پاکی و زلالی و در واقع، دلیل اصلی ادامه هستی است. در نبود آب، از خروش رودخانه ها، آواز دل نشین پرندگان، بازی ماهی ها، ترنّم شکوفه های درختان، تبسّم و لبخند گل های زیبا و رنگارنگ دنیای طبیعت خبری نخواهد بود. اگر آب نباشد، حس تماشا و لذت مفهومی ندارد. آری، آب جوهر خلقت، ریشه تمام زیبایی ها و اساس زندگی در جهان هستی است. پس بیایید هفته صرفه جویی در مصرف آب را قدر بدانیم و با هم یاری یکدیگر، در استفاده بهینه از این ماده پرارزش کوشش کرده، از مصرف بی رویّه آن بپرهیزیم.

 

آب شیرین

 

صرفه جویی در مصرف آب و اسراف نکردن آن، بهترین راه برای سپاس از خالق یکتاست. خداوند در قرآن کریم، انسان ها را متوجه این نکته مهم کرده و می فرماید: «اگر بخواهیم این آب گوارا و شیرین را به صورت تلخ و شور قرار می دهیم؛ پس چرا شکر این نعمت را به جا نمی آورید». آری، اگر خدا می خواست، به املاح آب دریا نیز اجازه می داد که همراه ذرّات آب تبخیر شوند و به آسمان بروند و ابرهایی شور و تلخ تشکیل دهند و در نتیجه، قطره های باران، همانند آب دریا، شور و تلخ فرو ریزد. ولی خداوند متعال، نه تنها به املاح در آب، بلکه به میکروب های مضر نیز اجاز نداد همراه بخار آب به آسمان روند و دانه های باران را آلوده سازند. به همین دلیل، هرگاه هوا آلوده نباشد، قطرات باران، خالص ترین، پاک ترین و گواراترین آب هاست.

 

سزای اسراف کاران

 

اسراف، عملی غیراخلاقی و مورد نکوهش آیین های الهی است. متأسفانه عدّه ای، بی مبالات و بی پروا، الگوی مصرف را رعایت نکرده و این ماده حیاتی را بی جهت تلف می کنند. آنان نه تنها در برابر آیندگان مسؤول هستند، بلکه در روز قیامت نیز در پیشگاه خداوند گناهکار محسوب می شوند و در ردیف شیاطین قرار می گیرند. قرآن در نکوهش اسراف کاران می فرماید: «اسراف کاران، برادران شیاطین اند؛ و شیطان در برابر پروردگارش بسیار ناسپاس بود». نیز در آیه 31 سوره اعراف می فرماید: «خداوند اسراف کاران را دوست ندارد» و در آیه ای دیگر، جایگاه اسراف کاران را دوزخ معرفی می کند.

 

مزّه زندگی

 

آب، مظهر زلالی و طراوت است و انسان، با نگاه به آب دریاها و رودخانه های جاری در طبیعت و جریان آن در کل نظام هستی، به وجود خالقی یکتا و بی مانند پی برده، احساس آرامش می کند. ادامه حیات درختان و گیاهان و سایر موجودات عالم، تنها با وجود آب امکان پذیر است. امام صادق علیه السلام در تعبیری زیبا و شیوا، به این موضوع اشاره کرده، می فرماید: «مزه آب، مزه حیات و زندگی است». امام در این فرمایش گهربار، رابطه آب و زندگی را بیان می کند. این تعبیر پرمعنا، زمانی برای انسان ملموس است که در تابستان گرم، پس از یک تشنگی طولانی، به آب گوارایی دست یابد و پس از نوشیدن جرعه ای از آن، نفسی تازه کرده و احساس می کند دوباره روح به جسم بی جانش بازگشته است.

 

سیره عملی پیشوایان

 

قرآن کریم سیره عملی رسول اکرم صلی الله علیه و آله را الگوی نیکویی برای مسلمانان معرفی کرده و می فرماید: «رسول خدا برای شما اسوه خوب و نیکویی است».

 

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با یک مدّ (کم تر از یک لیتر) آب وضو گرفته و با یک صاع (نزدیک به 3 لیتر) غسل می کرد. ایشان مردم را نیز به استفاده از این مقدار آب سفارش کرده، می فرمود: «اقوامی پس از من می آیند که این مقدار را اندک می شمارند. آنان برخلاف سنت و روش من هستند. هر کس بر سنت من پایدار بماند، در بهشت همراه من است». پس چه نیکوست که در استفاده از آب برای مسائل عبادی نیز، آن حضرت را سرمشق خود قراردهیم.

 

صرفه جویی حضرت امام خمینی رحمه الله

 

آب از با ارزش ترین و حیاتی ترین آفریده های خداوند است که بی آن، شور و نشاط و تحرک موجودات امکان ندارد. پس باید قدر این نعمت را بدانیم و آن را بیهوده مصرف نکنیم. حضرت امام خمینی رحمه الله در فاصله به جاآوردن اعمال وضو، شیر آب را می بستند و در مواقع لازم دوباره باز می کردند. ایشان هم چنین پس از آشامیدن آب، هیچ گاه باقی مانده آن را دور نمی ریختند.

 

مقدمه حضور

 

بی شک، آب مهم ترین عامل در طهارت روحی و جسمی انسان هاست، به طوری که بدون وضو و غسل، طهارت روحی حاصل نشده و انسان نمی تواند پای در پیشگاه باری تعالی بنهد. هم چنین بیش تر ناپاکی های جسمی به وسیله آب از بین می رود و بی آن مقدّمه، حضور در برابر خدا و انجام تکالیف و عبادات و رسیدن به تکامل میسّر نیست. از سویی نیز در اثر نبود آب در طبیعت، آلودگی محیطی به آسانی پدید می آید و در پی آن، بیماری ها در شهرها و روستاها شیوع پیدا می کند و در نهایت، باز هم انسان از رشد و تکامل محروم خواهد شد. از این رو، شایسته است انسان آب را به اندازه نیاز به خدمت فراخواند.

 

رحمت پروردگار

 

آب در منظر اهل معرفت، درس های بسیاری در خود نهفته دارد. امام صادق علیه السلام در روایتی زیبا، آن را به رحمت پروردگار تشبیه فرموده، می گوید: «هنگامی که اراده طهارت یا وضو کردی، متوجه آب شو، آن سان که متوجه رحمت حق شوی؛ زیرا حق تعالی، آب را کلید نزدیکی به خود و مناجات خویش قرار داد. همان گونه که رحمت خدا گناهان بندگان را پاک می کند، آب نیز نجاسات ظاهری را پاکیزه می سازد. خداوند به وسیله آب، هر چیزی از نعمت های دنیا را زنده کرد. پس همان طور نیز به سبب رحمت و فضلش، قلب ها و دل های اطاعت کننده را حیات بخشید. در صفا و رقیق بودن، پاکی و برکت آب بیندیش، و از آن در تطهیر و پاک کردن اعضایی که خداوند به طهارت آن ها امر فرموده، استفاده کن. آداب بهره مندی از آب را در واجبات و مستحبات به جا آور؛ زیرا در هر یک از آن آداب، فواید بسیاری است».

 

نکاتی در صرفه جویی

 

رعایت نکات زیر، به معنای رعایت اصول مصرف صحیح از طرف شماست:

 

برای مسواک زدن، یک لیوان آب کافی است. هرگز در هنگام مسواک زدن، شیر آب را به طور کامل باز نگذارید.

 

شیر آب را تا انتها باز نکنید و همیشه سعی کنید فشار آب مورد استفاده تا حدّ توان کم باشد.

 

در هنگام استحمام، در فواصل شست و شو که نیازی به آب نیست، حتما شیر آب را ببندید.

 

برای شست و شوی اتومبیل، حتما از چند سطل آب استفاده کنید و از شلنگ استفاده نکنید.

 

کولرهای آبی را بازدید کنید تا از عدم اتلاف آب مطمئن شوید.

 

پله ها و گذرگاه ها را جارو کنید و در صورت نیاز، با یک دستمال مرطوب (یا هر وسیله مناسب دیگر مانند تِی) آن ها را تمیز کنید.

 

برای نوشیدن آب در پارک ها یا مدارس، از لیوان استفاده کنید.

 

هنگام شستن دست ها و وضو گرفتن، شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید.

 

به یاد داشته باشیم که...

 

برای آن که آب سالم و بهداشتی به منزل ما برسد، باید هزینه های هنگفتی صرف احداث سد، منابع ذخیره آب، تصفیه خانه، خطوط انتقال، شبکه های توزیع شهری و... گردد.

 

مصرف بی رویّه آب، مشکل «فاضلاب» و آب های آلوده را ایجاد می کند و هر لیتر آب آلوده، می تواند چهل لیتر آب سالم را آلوده کند.

 

صرفه جویی آب از نگاه فقهی

 

زیاده روی در هر چیزی، ناپسند است؛ هر چند در امور عبادی باشد. امام رضا علیه السلام اسراف را در شمار گناهان کبیره بیان می کنند. پیغمبراکرم و امیرمؤمنان هنگام وضو گرفتن، برای هریک از اعضای وضو، فقط یک بار آب می ریختند. و امام صادق علیه السلام در روایتی فرمودند: شستن بار سوم در وضو بدعت است و از نگاه فقهی، کاری حرام شمرده شده است و شاید این حرمت، به دلیل زیاده روی در مصرف آب باشد.

 

آب در پای گُل

 

امیرمؤمنان علیه السلام در کتاب شریف نهج البلاغه، شگفتی آب را یکی از نشانه های خداشناسی معرفی می کنند. آن حضرت چاه های فراوانی در مدینه و اطراف آن و سرزمین یَنبُع سر راه کوفه و مکه حفر کردند و بیش تر آن ها را وقف فقیران یا مسافران راه خدا نمودند. ایشان هم چنین در بسیاری از مواقع، به صرفه جویی در مصرف آب سفارش می کردند. روزی حسن بَصْری همراه امیرمؤمنان در کنار رود فرات قدم می زد، که تشنه شد و ظرفی را از آب پر کرد و مقداری از آن را خورد و بقیه را روی زمین ریخت. در این هنگام حضرت به او فرمود: «اسراف کردی؛ باید آب را روی آب یا در پای درختی یا گلی می ریختی».

 

نیاز به آب از منظر امام صادق علیه السلام

 

امام صادق علیه السلام در سلسله درس های توحیدی خود برای یکی از شاگردانش به نام مُفَضَّل، با اشاره به نقش نعمت آب در زندگی بشر می فرمایند: «ای مُفَضَّل! بدان که نان و آب، اصل معاش و زندگی انسان به شمار می روند. به حکمت ها و تدابیر نهفته در آن ها بنگر. نیاز آدمی به آب، شدیدتر از نیازش به نان است؛ زیرا شکیبایی او بر گرسنگی، بیش از صبر او در تشنگی است. آدمی برای نوشیدن، شستن خود و لباسش و سیراب کردن حیوانات و آبیاری مزرعه، به آب نیازمند است و برای برطرف کردن این نیازهای فراوان، آب به راحتی در دسترس قرارگرفته تا انسان برای به دست آوردن آن، در دشواری و رنج فراوان نیفتد».

 

 

صرفه جویی در قرآن منظوم

 
به آبی که دائم نمایید نوش توجه نمایید آیا به هوش
خدا، یا شما از دل آن سحاب به پایین فرو ریخت باران آب
چو خواهد کند تلخ آن را خدا چرا پس نیارید شکرش به جا
 

 

 

 

همان کافران که به کفر اندرند نخواهند آیا نظر آورند
که بُد بسته این آسمان و زمین خدایش شکافاند از هم، چنین
زآبی که آمد فرو زآسمان همه چیز زنده شد و یافت جان
چرا پس نگردند مؤمن به رب نسازند آیین او را طلب
 

 

خدا بهر رحمت فرستاد باد شما را بشارت زآن باد، باد
فرستاد آبی خوش از آسمان که پاک است و طاهر به هرجا روان
زمین زنده گردید از آن آب پاک پس از مرگ، شد زنده این تیره خاک
همه چارپایان و هر آدمی بگشتند سیراب از آن، هر دمی
+ نوشته شده در  شنبه هشتم اسفند 1388ساعت 18:7  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

آب مایه حیات ویژه کودکان -بخش دوم

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 0:12  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

آب مایه حیات ویژه کودکان -بخش اول

1 الی 7 تیر ماه هفته صرفه جویی در مصرف آب
 


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 0:7  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

کشاوزران

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 0:5  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

تصفیه پسابهای نیروگاهی


 
 تصفیه پسابها در صنایع با روشهای مختلف فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی امکان پذیر است. در نیروگاهها روشهای مورد استفاده برای تصفیه پسابها با توجه به نوع آلاینده های موجود در پساب و ویژگیهای منبع تولید آن ممکن است از روشهای متفاوتی به صورت مجزا یا به هم پیوسته برای تصفیه استفاده شود.
 
 بر اساس تجربیات بدست آمده و در اکثر نیروگاهها یک واحد متمرکز برای تصفیه پسابها تاسیس می شود. کلیه پسابهای نیروگاه غیر از پسابهای سوختی و روغنی معمولا به صورت مرکب جمع آوری شده و با هم مورد تصفیه قرار می گیرند. واحد تصفیه معمولا حاوی مخزن یکنواخت سازی اولیه در ابتدای تصفیه خانه برای جمع آوری و یکنواخت سازی پسابها می باشد. پسابهای آلوده به روغن و مواد سوختی به طور جداگانه جمع آوری و ابتدا در یک سیستم جداسازی روغن و سوخت که معمولا براساس اختلاف چگالی آب و روغن طراحی می شود از وجود چربی و سوخت پاک شده و آب حاصل یا با پساب تصفیه شده خروجی از تصفیه خانه مخلوط شده و سپس به محیط تخلیه می شود و یا پس از جداسازی سوخت با آب ورودی به تصفیه خانه مخلوط می گردد. واحد تصفیه معمولا شامل یک فرایند اولیه انعقاد ولخته سازی، خنثی سازی pH ، مخزن ته نشینی و ترسیب فلزات سنگین، واحد تغلیظ ثقلی لجن ته نشین شده و آبگیری از لجنهای تغلیظ شده بوسیله انواع روشهایی نظیر فیلترهای فشاری، فیلترهای خلاء یا سیستمهای سانتریفوژ می باشد. پساب تصفیه شده نهایی از نظر pHکنترل شده و در صورت نیاز مجددا خنثی گردیده و به محیط تخلیه می شود. در برخی واحدها نیز در قسمت ابتدایی و یکنواخت سازی عمل هوادهی به پساب انجام می شود تا بخشی از آلاینده های فرار احتمالی و همچنین قسمتی از آلودگی مواد آلی کاهش یابند. پساب انسانی نیروگاهها با توجه به بار آلودگی آن معمولا با روشهای هوازی مانند لجن فعال تصفیه شده و پس از ضدعفونی به محیط تخلیه می گردد. 
 

+ نوشته شده در  جمعه سی ام بهمن 1388ساعت 12:27  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

چند راه حل

حالا به تشریح راه حل های بیشتری در جهت اصلاح الگوی مصرف و انتخاب بهترین و صحیح ترین الگوی مصرفی می پردازیم.

يكي از پيش نيازهاي اين مسير براي رسيدن به نتيجه مطلوب، زمينه سازي ذهني و فرهنگي براي اقشار مختلف جامعه است. امروز هر فردي از اعضاي جامعه بايد بداند كه در فعاليتهاي خود بايد به بهينه مصرف كردن منابع مادي اقدام نمايد تا كشور به اهداف تعريف شده در سند چشم انداز بيست ساله نظام برسد و شكوفايي در همه ابعاد ملي تحقق يابد. لذا بدون ايجاد فرهنگ اين كار و طراحي و تامين بايسته هاي آن به طور قطع راه به جايي نخواهيم برد. چرا كه اصلاح الگوهاي مصرف در كشوريك شب و به طور ناگهاني و با صدور يك دستورالعمل و بخش نامه عملي نمي شود. لذا فرهنگ سازي پايدار بستر اصلي نهضت اصلاح الگوي مصرف مي باشد.

 

 

 

 

 

 


داشتن مديريت مدبرانه و عاقلانه مصرف كه مورد تاكيد مقام رهبري نيز مي باشد يكي ديگر از ضروريات اوليه اين امر به حساب مي آيد. مسئولان و متوليان امر با پرهيز از شعار زدگي نبايد به برگزاري چند همايش، سخنراني و چاپ مقاله و كارهايي از اين قبيل خود را گرم كنند. لذا وجود مديريت صحيح و عاقلانه در سطح كلان در جهت هدايت و تدوين و انتخاب يك استراتژي راهبري، طبق نقشه راهي كه رهبري ترسيم نمودند، زمينه تحقق اين طرح ملي و آينده ساز كه حقيقتاً پيشرفت كشور و توسعه عدالت در گرو آن است از ضروريات اجتناب ناپذير مي باشد.


يكي ديگر از پيش نيازهاي اصلي در مسير اصلاح الگوي مصرف، ترسيم اهداف، ابعاد و راهكارهاي رسيدن به موضوع و تعيين شاخص هايي براي سنجش و ارزيابي روند و چگونگي پيشرفت امور است. بايد براي جلوگيري از مصرف گرايي و اتلاف منابع و فرصت ها و هزينه ها در تمامي حوزه ها، سند و نقشه راهبردي تهيه و ابلاغ شود. يعني با تهيه اين سند، مديران، مسئولان و فرماندهان سازمان هاي مختلف مي توانند با اجرا و به كارگيري روش ها و شيوه هاي مدون، خود را در مسير تحقق اين اصل مهم قرار دهند.جلب مشاركت مردم و افزايش آگاهي هاي آنان نسبت به مصرف صحيح امكانات و منابع از ديگر راهكارها در مسير اصلاح الگوي مصرف مي باشد. حقيقتاً اصلاح الگوي مصرف در جامعه از كارهايي انجام شدني است كه هر يك از اعضاي جامعه با مشاركت و ملزم نمودن خود به درست مصرف كردن از منابع، منافع عظيمي را براي جامعه حاصل مي نمايد.گنجاندن اصلاح در نظام آموزشي كشور به گونه اي كه هرچه سطح آموزش بالاتر رود اطلاع و شناخت بيشتري در خصوص درك و ضرورت اصلاح الگوي مصرف در جامعه حاصل شود..

استفاده و بهره گيري از برنامه هاي تلويزيوني و رسانه اي در راستاي اصلاح الگوي مصرف.

گنجاندن برنامه اصلاح الگو در برنامه توسعه كشور و مصوبه هاي دولت. يعني حركت همه دستگاه هاي دولتي به طور مستمر و پايدار درجهت تحقق منويات مقام رهبري.

ارائه الگوي آموزشي مناسب و اصولي به مردم از طريق سازمان ها و نهادهاي ذي ربط. براي مثال سازمان برق مي تواند از طريق آموزش مصرف بهينه در برگه هاي قبوض مصرفي مشتركين به ارائه الگوهاي مناسب مصرفي در جهت اصلاح مصرف اقدام نمايد.


تغيير در فرهنگ مصرف كنوني و ضد ارزش نشان دادن مصرف گرايي براساس ارزشها و آموزه هاي دينی.

مبارزه با تهاجم فرهنگي غرب در ايجاد فرهنگ ناپسند مصرف گرايي و تجمل پرستي با آگاه سازي و تعميق بينش و بصيرت سياسي و اسلامي افراد جامعه.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 16:57  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

راهکارهای صرفه جویی آب

 آب یکی از مهمترین منابعی هست که زندگی بدون اون غیر ممکنه.متاسفانه 40 درصد از مردم دنیا از آب سالم محرومند . طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت روزانه 30 هزار نفر از مردم دنیا به علت کمبود آب سالم و بهداشتی می میرند.میانگین آب مصرفی سرانه جهان حدود 580 مترمکعب برای هر نفر در سال است که این رقم در ایران حدود 1300 مترمکعب در سال است که این امر بیانگر اتلاف منابع آب و اسراف بیش از حد منابع حیاتی است.

پس بهتره اگر آب رو هدر میدید هرچه زودتر به راهکار های زیر عمل کنید:

کافی است که یک دوش پر فشار در حمام نصب کنید، این سر دوشها خروج آب را تا ۱۱ لیتر در دقیقه کاهش میدهند. این دوشها نسبت به فایده فراوانشان، قیمت چندان گرانی ندارند و شما میتوانید یکی از آنها را با قسمت سر دوش فعلی حمام خود عوض کنید. به دهها لیتر آبی که هدر میرود، انرژیی که برای گرم کردن آن صرف میشود و پولی که باید بابت هردو اینها بپردازید، فکر کنید.

این دوشها، با وجود خروجی کمتر آب، با وارد کردن هوا در آب، از فشار بالایی برخوردارند و فشار آنها در بعضی مدلها قابل تنظیم است.

اگر از مقدار و سرعت جریان آب دوش حمام خود بی خبرید، کافی است یک سطل که از گنجایش آن باخبر هستید را زیر شیر حمام گذاشته و ببینید پر شدن آن چقدر زمان میبرد. اگر پر شدن سطل ۵ لیتری، کمتر از ۲۰ ثانیه طول بکشد، یک راست عازم خرید سر دوشی جدید شوید.

شیرهای آب را نیز به روز کنید. درحالی که مشغول خرید لوازم لوله کشی هستید، سرشیرهایی که خاصیتی مشابه دوش مذکور دارند تهیه کنید و به سر شیرهای خانه ببندید.

برای انجام دادن آن دسته از امور آشپزخانه که نیازمند باز گذاشتن شیر آب هستند، آب را به صورت قطره ای باز بگذارید و شیر را تا آخرین حد آن باز نکنید. جریان آب را به باریکی یک نی نوشیدنی نگه دارید و در هر دقیقه ۵ لیتر آب صرفه جویی کنید.

شیر آب را ببندید. هنگام مسواک زدن دندانها، آب را دو دقیقه تمام باز نگذارید، مسواک زدن دو دقیقه طول میکشد، نه؟ و ۱۱ لیتر آب را به هدر میدهد.

برای هر ...کوچکی، سیفون نکشید! هربار فراموش کردن کشیدن سیفون ۲۰ لیتر آب ذخیره میکند.

ميانگين توليد فاظلاب شهري

از تنظیمات صحیح استفاده کنید. ماشین لباسشویی و ظرفشویی را متناسب با مقدار بار آن تنظیم کنید.

سرعت دوش گرفتن خود را افزایش دهید. تا حد امکان از وان استفاده نکنید.

جلوی چکه کردن شیرهای آب را بگیرید. شیری که چکه میکند در سال ۱۱,۸۹۳ لیتر آب به هدر میدهد. اگر از خواندن این عدد بیهوش نشده اید، سریع برای تعمیر شیر-یعنی یک تعویض واشر ۵۰ تومانی) اقدام کنید.

ماشین ظرفشویی و لباسشویی را فقط در زمانی که کاملا پر هستند، روشن کنید.

سیفون را چک کنید. کمی رنگ خوراکی داخل محفظه سیفون بریزید، اگر رنگ به داخل کاسه توالت هم وارد شد، بدانید که محفظه نشتی دارد و تا روزی ۸۸۰ لیتر آب به هدر میدهد.

هنگام صابون زدن به صورت و سپس تراشیدن ریش، شیر آب را باز نگذارید. برای شستن کف از روی تیغ در حین تراشیدن ریش، میتوانید مانند پدر و پدربزرگ خود از یک کاسه آب جوش استفاده کنید.

باغچه را صبح زود و قبل از اینکه خورشید آب را بخار کند، آبیاری کنید.

بیش از حد به باغچه آب ندهید. آیا واقعا آب پاشی روزانه لازم است؟ یک زمین چمن معمولی با گل و گیاه عادی، هفته ای یک مرتبه و به مدت یک ساعت به آبیاری نیاز دارد، مگر اینکه هوا بسیار گرم و گیاهان از نوع خاصی باشند که به آبیاری روزانه نیاز داشته باشند.

اتوموبیل خود را با کارواش ببرید. کارواشهای حرفه ای با وسایل مخصوص حدود ۴۴۰ لیتر آب کمتر از زمانی که خودتان خودرو را میشویید، آب مصرف میکنند. گاهی تنبلی میتواند در حفظ محیط زیست بسیار موثر باشد.

امیدوارم هممون از این راهکارها استفاده کنیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 16:52  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

مصرف آب 70 درصد بيش از الگوي مصرف

 

آب آشاميدني بر اساس اعلام بانک جهاني براي يک نفر در سال، يک متر مکعب و براي بهداشت در زندگي به ازاي هر نفر، 100 متر مکعب در سال است.

بر اين اساس، در کشور ما 70 درصد بيشتر از الگوي جهاني آب مصرف مي‌شود.

در اين مورد مدير عامل سازمان آب وفاضلاب کشور به خبرنگار پانا اينگونه توضيح مي دهد: قيمت آب در سبد خانوار زير يک درصد و تا زماني که قيمت آب و انرژيهاي ديگر به قيمت واقعي نرسد مصرف کنندگان قدر آن را نمي دانند وايران يکي از کشورهاي پرمصرف انرژي در جهان باقي مي ماند.

مجيد نامجو مي افزايد: به دليل وجود يارانه ها و پايين بودن قيمت آب بها تمام شرکت هاي آب وفاضلاب کشورزيان ده هستند وبه همين دليل مجبوريم با افزايش هزينه در بخش هاي خدماتي اين زيان را به نحوي جبران کنيم .همچنين مدير عامل شرکت آبفاي استان تهران در گفتگوبا خبرنگار پانا، مدعي شد: تنها راه براي صرفه جويي واصلاح الگوي مصرف حذف يارانه ها ورسيدن آب به قيمت واقعي است .

داود مولايي افزود: وزارت نيرو وشرکت آب وفاضلاب هزينه زيادي براي فرهنگ سازي صرف کردند ولي نسبت به آن بودجه هزينه شده به نتيجه قابل قبولي نرسيدند به همين دليل هدف مند کردن يارانه ها مهمترين راهکاربراي اصلاح الگوي مصرف آب است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 16:42  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

دو اقدام در زمینه کاهش مصرف آب

دستگاه‌هاى دولتى و مشترکان پرمصرف آب جريمه مى‌شوند * دستگاه های اجرایی به پرداخت هر متر مکعب آب به قیمت تمام شده موظف شدند .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور از تصویب جزئیات طرح اصلاح الگوی مصرف آب در دولت خبر داد و اعلام کرد: دستگاه های اجرایی به پرداخت هر متر مکعب آب به قیمت تمام شده موظف شدند.

وی تصریح کرد: در این راستا، دستگاه های دولتی در تیررس اول اصلاح الگوی مصرف آب قرار گرفته اند و با مکانیزم های تعریف شده باید مصارف خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.


 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان با اشاره به کاهش سرانه مصرف آب از سوی مشترکان این است ان گفت: این کاهش علی رغم بالا رفتن میزان مشترکان صورت گرفت.

 

امیدوارم در آینده ای نه چندان دور شاهد خبر های بیشتری از این قبیل باشیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 16:2  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

مصرف آب در کشور آلمان

فکر کنم به اندازه کافی درباره فرهنگ غلط مصرف گرایی و راه های مقابله با اون صحبت کردیم.می خوام تو این پست درباره الگوی صحیح مصرف در کشور های دیگه مطلب بزارم.در واقع می خوایم بدونیم اونها چه میکنند؟

با مصرف آب در کشور آلمان شروع می کنیم:

 

فرهنگ مصرف در آلمان نهادینه شده و نحوه استفاده ازحامل های انرژی ، منابع زیست محیطی و تجدید ناپذیر می تواند الگوی خوبی برای توسعه هر کشوری باشد .حال نگاهی به وضعیت آب و فاضلاب در آلمان خواهیم داشت تا مسیر توسعه این کشور را بهتردرک کنیم.مقدار لیتر مصرفی سرانه آب، شاخصی برای تعیین میزان بالا و پایین رفتن سطح بهداشت عمومی، شرایط و کیفیت زندگی در جامعه است.
 

میزان مصرف آب در آلمان تابع شرایط اقتصادی ، اجتماعی و محیطی است . بعد خانوار ، میانگین دما ومیزان بارندگی از عوامل اثرگذار بر مصرف آب محسوب می شوند. در آلمان آب بهای دریافتی پوشش دهنده هزینه ها است ودرصد افزایش یا کاهش آب بها وابسته به هزینه ها ی تولید، استحصال و سیستم توزیع است.

درسالهای اخیر جمعیت خانوار ها در آلمان رو به کاهش نهاده و به طور متوسط به 2 نفر تقلیل یافته است ( کاهش 25 درصدی) ؛ این کاهش سبب افت مصرف آب خانگی شده است . بارندگی در فصل تابستان عامل دیگری است در کاهش مصرف آب در ماههای گرم سال و در نهایت کاهش دما نیز باعث پائین آمدن نرخ مصرف می شود.

در کشور آلمان میانگین مصرف روزانه آب درایالتهای مختلف متفاوت است به گونه ای که میزان مصرف در ایالتهای غربی با میزان مصرف در ایالتهای شرقی که به تازگی به آلمان فدرال ملحق شده اند متفاوت است. به طور متوسط هر شهروند ساکن در ایالتهای غربی 126 لیتر آب درشبانه روز مصرف می کند در حالیکه این مقدار برای یک شهروند ساکن ایالتهای شرقی در حدود 93 لیتر است که در مقایسه با 15 کشور اتحادیه اروپا یکی از کمترین میزانهای مصرف است.( پائین ترین نرخ سرانه مصرف آب در اروپا 115 لیتردر روز برای کشور بلژیک وبالاترین نرخ مصرف روزانه 256 لیتر متعلق به اسپانیا است.( EWA 2002 )

از سوی دیگر در دو دهه گذشته مصرف آب خانگی دچار تغییرات اساسی شده است و میانگین مصرف آب که در دهه 1990 روزانه 140 لیتر بوده است به حدود 120 لیتر در سال 2004 کاهش یافته است.میزان سرانه مصرف آب در سال1990 در حدود 145 لیتر ، در سال 1995 در حدود 132 لیتر،در سال 2000 در حدود 129 لیتر و سال 2005 به حدود 127 لیتر رسیده است. با بررسی نمودار ، کاهش 18 تا 20 لیتر مصرف روزانه آب رادر یک دوره 15 ساله شاهد هستیم که با توجه به جمعیت آلمان( 82 میلیون نفر) روزانه در حدود 1میلیارد و چهارصد میلیون لیتر آب در هر روز صرفه جوئی شده است.
حدود 600 ناحیه تامین آب و فاضلاب بیش از 39 میلیون نفر از جمعیت شهری را تحت پوشش قرار می دهند .در آلمان 6383 شرکت در بخش آب و 9994 شرکت در بخش فاضلاب مشغول به فعالیت هستند ( ازاین تعداد بیشتر از 100 شرکت بزرگ آب و 900 شرکت بزرگ فاضلاب وجود دارد)

این شرکت ها ترکیبی از بخشهای عمومی وخصوصی هستند . بیشتر شرکتهای فعال درزمینه فاضلاب ازنوع عمومی و اکثر شرکت های فعال در بخش آب ازنوع شرکت های خصوصی می باشند . در سال 2002 پارلمان آلمان قانون آزادسازی بیشتر در بخش آب وفاضلاب را برای رقابتی تر شدن بازار ، جهت دهی مصرف و مدرن شدن هر چه بیشتر زیر ساخت ها تصویب نمود. تعیین قیمت خدمات شرکت های آب وفاضلاب درآلمان تابعی از هزینه ها ی تمام شده است. براین اساس در سال 2005 میانگین قیمت هر متر مکعب آب مصرفی 81/1 یورو و قیمت هر متر مکعب فاضلاب 14/2 یورو بوده است ؛ در مجموع هر خانوارآلمانی به ازاء یک متر مکعب خدمات آب وفاضلاب مبلغی معادل 5 یورو می پردازد . با این حساب به ازاء هر مترمکعب خدمات آب وفاضلاب ، یک مشترک آلمانی پولی بیش از 43 برابر یک مشترک ایرانی می پردازد .

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 15:58  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

تأثير اصلاح الگوي مصرف آب در افزايش ثروت ملي

 

 


اين واقعيت كه ايران در منطقه خشك و نيمه‌خشك قرار دارد و منابع آبي نقشي حياتي براي كشور دارند بر هيچ كس پوشيده نيست.‌

اعلام سال جديد به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف يكبار ديگر اين موضوع را گوشزد مي‌كند كه آب و مصرف آن مساله‌اي انساني و حياتي براي كشور است.

ساختار مهندسي و كشاورزي كشور به گونه‌اي است كه متوسط مصرف سرانه آب بيش از 2 برابر استانداردهاي جهاني است.

نكته قابل توجه در بخش آب در ايران كه بايد مدنظر همه قرار گيرد ثابت بودن طرف عرضه است اما با توجه به افزايش جمعيت طي سال‌هاي آينده تقاضا نيز افزايش چشمگير خواهد يافت. براي تعادل‌بخشي بين عرضه و تقاضاي آب ناچار به مصرف بهينه اين مايع حيات‌بخش هستيم.‌

مهندس سيداسدالله اسداللهي، معاون حفاظت و بهره‌برداري شركت مديريت منابع آب ايران اعتقاد دارد، اصلاح الگوي مصرف آب بايد در جهت توليد ثروت ملي تفسير شود.

در اين ميان بي‌مناسبت نديديم با توجه به آمار و ارقام موجود در خصوص مصرف فعلي آب در بخش‌هاي مختلف از يك سو و محدود بودن منابع و امكانات از سوي ديگر در نشستي با مهندس‌سيد‌اسدالله اسداللهي به كنكاش پيرامون راهكارهاي اصلاح الگوي مصرف اين ماده حياتي - به لحاظ نقشي كه در توسعه آينده كشور دارد- بپردازيم كه در پي آمده است.‌


*‌ مصرف آب در ايران در چه وضعي قرار دارد؟‌

** در مصرف آب در ايران بايد به سرانه مصرف هر بخش توجه شود و پس از استخراج مصرف واقعي برنامه‌هايي در جهت بهينه كردن مصرف انجام داد.

نكته اولويت‌دار در بخش مصرف بهينه آب اتخاذ تصميمات و راهكارهاي زنجيره‌اي و به هم پيوسته است.‌

آمارها حكايت از آن دارد كه متوسط مصرف آب در بخش شرب 350 ليتر در روز است كه با توجه به شرايط كشور و براساس الگو بايد به 150 ليتر در روز برسد.

از سويي در برخي از كشورهاي همسايه ايران كه از سطح بهداشت و رفاه مناسب و خوبي نيز برخوردارند، متوسط مصرف به 90 ليتر در روز رسيده است.‌

از طرف ديگر متوسط مصرف در بخش كشاورزي به ازاي هر هكتار 15 هزار مترمكعب است كه اين رقم بايد به 6500 مترمكعب برسد.‌

*‌ اين الزام بر كاهش مصرف از كجا ناشي مي‌شود؟

**‌ براساس سند ملي آب كه در سال 1375 در دولت وقت تصويب شده الگوي مصرف بهينه آب در بخش كشاورزي و دشت‌ها تعيين شد و در برنامه‌هاي دوم، سوم و چهارم توسعه بر اجراي اين سند تاكيد شده است اما متاسفانه درصد بسيار كمي از اين سند محقق شده است.

اين امر نشان مي‌دهد كه انشا و تدوين قوانين بدون داشتن برنامه‌هاي عملياتي مفيد فايده نيست.

در حال حاضر بخش كشاورزي به عنوان بزرگترين مصرف‌كننده آب 92 درصد منابع آبي را به خود اختصاص داده است.

برهمين اساس اصلاح الگوي مصرف در اين بخش تاثيرات بسيار شگرفي دارد.

* پس چرا اين قوانين و اسناد بالادستي اجرايي نشده است؟

** به علت اينكه برنامه‌هاي مدوني وجود نداشته است.


و تنها در برنامه دوم، سوم و چهارم توصيه‌هايي شده است و تكاليف موجود در اسناد بالادستي بدون اجرا رها شده است. اصلاح الگوي مصرف بايد در جهت توليد ثروت تفسير شود. معتقدم نگاه به اصلاح الگوي مصرف بايد همانند نگرش به مخازن و منابع زيرزميني باشد.‌

در صورت برنامه‌ريزي درست در بخش اصلاح الگوي مصرف، تحول اساسي در بخش‌هاي اقتصادي، كشاورزي، تكنولوژيكي و ... ايجاد مي‌شود. از سويي، در بخش كشاورزي به دليل بهاي ناچيز و حتي رايگان آب مشاهده مي‌شود كه هدررفت آب بسيار بالاست.‌

متاسفانه مجلس شوراي اسلامي چند سال قبل حق النظاره ناچيز آب را صفر در نظر گرفت؛ برهمين اساس كشاورزي كه وظيفه توزيع آب در مزرعه‌اش را دارد، هيچ نگراني نسبت به مصرف بي‌رويه آب در زمين‌هاي كشاورزي ندارد.

* چرا به آب به عنوان يك كالاي استراتژيك در هيچ سطحي از جامعه نگريسته نمي‌شود؟

** نگاه به آب بايد به صورت يك زنجيره به هم پيوسته در كنار ساير عوامل باشد.‌

اصلاح قوانين و بهاي آب و در كنار آن تغيير نگرش به آب مي‌تواند آب را به عنوان يك كالاي مهم در نظر ما بياورد.كشاورز بايد به اين باور برسد كه منافع حاصل از صرفه‌جويي به خود او بر مي‌گردد.‌

از سوي ديگر در تمام كشورهاي توسعه يافته آب به صورت حجمي در اختيار مشتركان قرار مي‌گيرد.‌

برهمين اساس ما در نظر داريم در بخش كشاورزي اقدام به نصب كنتورهاي هوشمند بر روي چاه‌ها كنيم كه براساس برنامه‌اي كه براي هر كنتور تعريف شده حجم آب عرضه شده به كشاورز معلوم است.‌

در صورتي كه مصرف فراتر از حد تعريف شده باشد برق كنتور قطع مي‌شود.‌

*‌ الگوي مصرف در بخش آب به چه معناست؟‌

**‌ الگوي مصرف اينگونه تعريف شده كه به عنوان مثال هر انسان شهري براي رفع نيازهاي خود در شرب، بهداشت، فضاي سبز به چه ميزان آب نياز دارد و شرايط محيط زندگي فرد نيز لحاظ شده است.‌

براساس اين الگو مصرف آب در بخش شرب بايد از 350 ليتر به 150 ليتر برسد.‌

در هيچ كجا كسي با آب شرب ماشين و حياط خانه‌اش را نمي‌شويد چرا كه اصلا صرفه اقتصادي ندارد كه اقدام به اين كار كند.‌

اين الگوها تدوين شده است. به عنوان مثال مشخص كرده‌ايم در جاهايي كه آب كم داريم، شالي كاشته نشود. اين موارد را دولت الزام كرده است حال اجرا شدن آن يك بحث ديگر است.‌

ما از سرشاخه‌هاي دز و خوزستان آب را با مشكلات فراوان به اصفهان و يزد منتقل مي‌كنيم، حال در نظر بگيريد با همين آبي كه منتقل شده عده‌اي اقدام به كشت شالي كنند كه مي‌كنند و در صورت اعتراض ما اعلام كنند كه اقدامشان در جهت خودكفايي است.‌

اما محاسبه نمي‌شود كه به چه قيمتي قرار است به خودكفايي برسيم. در سند ملي آب نيز به همين موارد اشاره شده است.‌

*‌ مگر سند ملي آب جزو اسناد بالادستي نيست؟‌

**‌ بالاترين سند در بخش كشاورزي است.‌

*‌ پس چرا قوانين پايين دستي بدون توجه به آن تدوين مي‌شود؟

**‌ ما نيز همين انتقاد را داريم كه چرا با وجود اين ميزان دستگاه نظارتي هيچ نگراني در مورد اجرا نشدن اين سند بسيار مهم وجود ندارد. سئوال اين‌جاست كه چه نهادي مدعي‌العموم اجرا نشدن اين قوانين و احكام است.‌

*‌ حال با توجه به اعلام سال جاري به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف نمي‌توانيد راهكارهايي را در نظر بگيريد؟

**در حال حاضر اقدام اولويت‌دار در بخش آب با عنايت به سخنان مقام معظم رهبري، تدوين برنامه‌هاي عملياتي از سوي تمام نهادهاي تاثيرگذار است.‌

بايد به اين موضوع توجه شود كه بايد با همين امكانات موجود و ظرفيت فعلي اقدام به اصلاح رويه جاري كرد.‌

در صورتي كه افرادي از اين فرصت طلايي در قالب تدوين برنامه استفاده نكنند يا پيام را درك نكرده‌اند و يا مي‌خواهند رفع تكليف كنند. در بخش كشاورزي با يك اقدام نظارتي و كار كم مي‌توان از شبكه موجود فعلي كه سرمايه‌گذاري كلاني بر روي آن شده، بهترين استفاده را كرد.‌

از سوي ديگر سيستم‌هاي آبياري تحت فشار بايد به سرعت توسعه يابد. متاسفانه در حال حاضر مشاهده مي‌شود كه عده‌اي وارد فاز دوم اصلاح الگوي مصرف شده‌اند و اعلام مي‌كنند كه براي اصلاح الگوي مصرف بايد مبلغ كلاني اعتبار تخصيص يابد، در صورتي كه در گام اول بايد به فكر بالا بردن كارايي از امكانات موجود بود. در حال حاضر همه بايد به اين فكر باشند كه چه بايد كرد؟ هم‌اكنون مشاهده مي‌شود كه از عمق 400 متري زمين آب برداشت مي‌شود. هزينه برق اين چاه تقريبا جهاني است و براي آب نيز هيچ پولي دريافت نمي‌شود، اما كشاورز محصولي مي‌كارد كه هيچ توجيه و منطق اقتصادي ندارد. به عنوان مثال در يزد اقدام به كشت خيار مي‌كند، در حالي كه ما مي‌توانيم اين محصول را در ديگر نقاط كشور با صرف كمترين هزينه و مصرف آب كمتر پرورش داد و در اختيار مردم يزد قرار داد.‌

*‌ اين الزامات در كجا بايد تدوين شود؟‌

**‌ دولت بايد اقدام به برگزاري جلسه كند تا تمام دستگاه‌ها اعم از وزارتخانه‌ها، واحدهاي سياسي و نظام بانكي به يك اجماع نظر درباره اصلاح الگوي مصرف برسند. تمام اين‌ها بايد به صورت زنجيره‌اي نگريسته شود.‌

* اعلام مي‌شود كه بخش كشاورزي به عنوان بزرگترين مصرف‌كننده آب است حال اقدام عملي در اين زمينه چيست؟

**‌ در بخش آب زيرزميني، امسال مصمم هستيم كه كنتورهاي هوشمند بر روي چاه‌هاي كشاورزي نصب شوند. اين كنتورهاي هوشمند آب را مطابق الگوي مصرف تحويل كشاورز مي‌دهد.‌

*‌ براساس الگو هنوز زيرساخت‌ها در بخش كشاورزي شكل نگرفته است؟

** ايرادي ندارد، كنتورها در بخش كوچكي قرار است نصب شود. در گام اول اعلام كرده‌ايم كه با نصب اين كنتورها مصارف به راحتي توسط خود كشاورز قابل كنترل است به عنوان مثال در مناطق گرمسيري بهترين زمان آبياري شب است، در صورتي كه كنتورهاي هوشمند در اين مناطق نصب شود كشاورز مي‌داند به علت اينكه آب به صورت حجمي تحويل داده مي‌شود، ترجيح مي‌دهد كه زمان آبياري‌اش را به شب منتقل كند.‌

آيا فكر مي‌كنيد كه اين اقدامات به ظاهر كوچك در بخش كشاورزي عملي نيست. در حال حاضر 65 ميليارد مترمكعب آب از منابع زيرزميني در بخش كشاورزي استفاده مي‌شود و در صورت درصد كوچكي صرفه‌جويي در اين بخش رقم قابل توجهي آب ذخيره مي‌شود.‌

*‌ نصب اين كنتورها چه ميزان صرفه‌جويي در بر خواهد داشت؟‌

**‌ با نصب اين كنتورها در تمام كشور 40درصد صرفه‌جويي حاصل مي‌شود.

* در فاز اول چه تعداد كنتور نصب مي‌شود؟

** 50 هزار عدد از اين كنتورها امسال نصب مي‌شود با نصب اين كنتورها 30درصد صرفه‌جويي در هرنقطه‌اي كه اين كنتورها نصب مي‌شود، بوجود مي‌آيد.

* آيا اين كنتورها به گونه‌اي طراحي شده است كه به عنوان مثال در مناطق گرمسيري در روزها عمل نكند؟

** در اين فاز اين مورد تعريف نشده، اما براي اين كنتور هوشمند عملياتي تعريف شده است. براي هر كنتور تعريف شده كه چه ميزان آب تحويل كشاورز دهد، وقتي از آن ميزان فراتر رفت، برق كنتور قطع مي‌شود.از سوي ديگر واقعي شدن قيمت آب تاثير به سزايي در نوع مصرف و انتخاب كالا خواهد داشت. زيرا با واقعي شدن قيمت، قيمت آب به مسائلي همچون بازدهي يك محصول توجه زيادي مي‌شود.

* هزينه نصب اين كنتورها چه قدر است؟

** در حدود يك ميليون تومان كه در فاز اول و در چاه‌هاي با استفاده از منابع دولت نصب مي‌شود و كساني كه مي‌خواهند چاه جديد احداث كنند بايد هزينه اين كار را خودشان بپردازند.

* براي نصب اين تعداد كنتور مبالغ كلاني بايد تخصيص يابد آيا بودجه‌اي براي اين كار در نظر گرفته‌ايد؟

** در طرح تعادل بخشي آب كشور منابعي براي اين كار تخصيص يافته است. در برنامه است كه 50هزار عدد از اين كنتورها نصب شوند.

در بخش آب سطحي نيز براي اولين بار در قانون بودجه ديده شده كه آب به صورت حجمي تحويل كشاورز شود. در آينده نزديك نيز كنتورهاي آب‌ خانه نيز بايد تبديل به كنتورهاي هوشمند شود.

در حال حاضر بايد يك مامور اقدام به قرائت كنتور كند و در صورت مصرف بيش از حد مشترك اخطار براي آن شخص ارسال شود و مشاهده مي‌شود كه اين روش‌ها در جهت اصلاح الگوي مصرف موثر نبوده است، در حاليكه نصب كنتورهاي هوشمند موجب مي‌شود كه اسراف كننده تلخي مصرف زيادش را در همان لحظه بچشد.

* در كشورمان با يك مولفه ديگر روبرو هستيم و آن بحث تغيير اقليم است آيا نبايد با توجه به اين شرايط به آب نگاه ديگري بكنيم؟

** تغيير اقليم در جهان اتفاق افتاده و در كشور ما نيز اثرات خاص خودش را داشته. به نحوي كه دوره خشكسالي‌ها طولاني‌تر شده است. تغيير اقليم در اصلاح الگوي مصرف يكي از نگاه‌هاي جديدي است كه تمام متخصصان هرجا كه جلسه و نشست دارند، يكي از محوري‌ترين مباحث جلسات است.

در اجلاس شوراي جهاني آب كه اوايل فروردين در تركيه برگزار شد، تغيير اقليم يكي از 4محور اصلي اين نشست بود: نكته‌اي كه ما بايد در بخش كشاورزي به عنوان مصرف كننده اصلي آب مورد توجه قرار دهيم، اين است كه به سمت كشت‌هاي كنترل شده برويم؛ ديگر نمي‌توانيم در فضاي آزاد كشت كنيم.

به عنوان مثال در سيستان و بلوچستان با آن آب و هوا و آبي كه به سختي استحصال مي‌شود، ديگر توجيه ندارد كه اقدام به كاشت گندم 3تن در هرهكتار بكنيم.‌

اعداد توليد ما در بخش كشاورزي نگران كننده است در حال حاضر به ازاي هر متر مكعب آب در حالت خوشبينامه 7 تا 8 دهم كيلوگرم محصول توليد مي‌شود، در حاليكه متوسط توليد در جهان 5/1 كيلوگرم است.

* آيا رسيدن به الگوي استاندارد نياز به استفاده از تجارب جهاني ندارد؟

**‌ چرا دارد. در حال حاضر موضوعي در جهان مطرح است با نام آب مجازي به اين معنا كه اگر كشوري منابع آبي زيادي دارد و مي‌تواند محصولي كه نياز به آب فراوان دارد را توليد كند، ديگر ما نبايد به سمت توليد آن محصول برويم.‌

* اما اين با شعار خودكفايي تناقض پيدا مي‌كند.‌

**‌ خودكفايي شعاري است كه بايد در خيلي از زمينه‌ها تجديدنظر صورت گيرد.‌

* اعلام مي‌شود كه مثلا گندم كالاي استراتژيك است و بايد در اين محصول خودكفا شويم.‌

**‌ اين ديدگاه بايد نقد شود، اگر ما گندم را به عنوان كشت دوم در فارس كاشتيم، باعث شده است كه منابع آب زيرزميني ما افت شديد پيدا كند، الان بيشتر دشت‌هاي ما ممنوعه اعلام شده است. آيا ارزش داشت كه ما به خودكفايي برسيم اما منابع آب زيرزميني را تخريب كنيم و ديگر قابل جبران نباشد. ما بايد از خودكفايي پايدار صحبت كنيم.‌

*‌ خودكفايي پايدار يعني چه؟

**‌ اين مباحث در طرح آمايش سرزمين ديده شده بود، تنها بخش‌هاي كوچكي از اين سند اجرايي شده است. اين قوانين سندهاي بسيار مهمي است كه هرچه قدر وقت بر روي آنها گذاشته شود، ارزشش را دارد.‌

*‌ حال كشاورز منطقه‌اي كه مي‌خواهيم محصولي را نكارد چه كار بايد بكند؟

**‌ در آن مناطق صنعت بايد رشد كند. در صورتي كه در برخي از مناطق كشور با كمبود شديد آب مواجه هستيم و مي‌خواهيم كشاورزي انجام دهيم، بايد به سمت كشت‌هاي كنترل شده برويم.‌

*‌ الگوي آب در بخش صنعت چه ميزان است؟

**‌ ما در بخش صنعت 2ميليارد مترمكعب آب مصرف مي‌كنيم، اما نگراني ما در صنعت از جنس ديگر است. صنعت موجب افت كيفيت آب مي‌شود.‌

*‌ با روند مصرف فعلي آب چه چشم‌اندازي براي كشور متصور است؟

**‌ اگر روند فعلي ادامه پيدا كند ديگر آبي براي عرضه وجود نخواهد داشت بر همين اساس بهداشت عمومي، و حيات مردم به خطر مي‌افتد. به عنوان مثال براي آب شرب تهران از تمام منابع موجود استفاده شده و ديگر آبي براي عرضه وجود ندارد.‌

*‌ ميزان هدر رفت آب در شبكه آب موجود چه ميزان است؟

** در شبكه شهري متوسط در حدود 30درصد است. در بخش كشاورزي گفته مي‌شود كه راندمان بخش كشاورزي در حدود 40درصد است. با توجه به تجربه‌اي كه دارم، سدسازي بسيار آسانتر از اصلاح الگوي مصرف است.‌

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم بهمن 1388ساعت 17:24  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

اصلاح الگوي مصرف با تاكيد بر كشاورزي پايدار

مقدمه:

سال 1388 از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف نام‌گذاري شده است. لذا حركت به سوي فرهنگ مصرفي بهينه امكان توجه تخصصي به ساير جهت‌گيريها اعم از سرمايه‌گذاري و غيره را فراهم مي‌كند كه موجب رشد و توسعه اقتصادي جامعه مي‌شود كه البته خود بستگي به اصلاح ساختار فكري و فرهنگي جامعه دارد. بنابراين در اين راستا ابعادي از اصلاح الگوي مصرف در سازمان‌ها و ادارات دولتي با تاكيد بر بخش كشاورزي تشريح مي‌گردد تا مسئولين بهتر بتوانند در باره اين موضوع برنامه‌ريزي نمايند.

مستندات قانوني:

    * ماده 65 قانون برنامه چهارم توسعه: دولت موظف است نسبت به تدوين اصول توسعه پايدار بوم شناختي، به وپژه در الگوهاي توليد و مصرف و دستورالعمل‌هاي بهينه سازي مربوطه اقدام نمايد. دستگاههاي مرتبط موظف به رعايت اصول و دستورالعمل‌هاي مذکور در طرحها و برنامه‌هاي اجرايي خود مي‌باشند.
    * ماده 66 قانون برنامه چهارم توسعه: كليه دستگاههاي اجرايي و موسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي موظفند جهت كاهش اعتبارات هزينه‌هاي دولت، اعمال سياست‌هاي مصرف بهينه منابع پايه و محيط‌زيست، براي اجراي برنامه مديريت سبز شامل: مديريت مصرف انرژي، آب، مواد اوليه و تجهيزات ( شامل كاغذ )، كاهش مواد زائد جامد و بازيافت آنها ( در ساختمان‌ها و وسائط نقليه )، طبق آيين‌نامه‌اي كه توسط سازمان حفاظت محيط‌زيست و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط تهيه و به تصويب هئيت وزيران خواهد رسيد، اقدام نمايد.
    *   بند الف ماده 18 قانون برنامه چهارم توسعه: دولت مكلف است سرمايه‌گذاري لازم به منظور اجراي عمليات زير بنايي آب و خاك و توسعه شبكه‌هاي آبياري و زه كشي در دو ميليون هكتار از اراضي كشاورزي داراي آب تامين شده را فرآهم نمايد.
    * بند ﻫ ماده 18 قانون برنامه چهارم توسعه: حمايت از گسترش صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي به نحوي كه درصد محصولات فرآوري شده حداقل به ميزان دو برابر وضع موجود افزايش يافته و موجبات كاهش ضايعات به ميزان پنجاه درصد فراهم گردد.
    * بند ط ماده 18 قانون برنامه چهارم توسعه: نوسازي باغات موجود و توسعه باغات با اولويت در اراضي شيبدار و مستعد به ميزان يك ميليون هكتار با تامين منابع ارزان قيمت و در راستاي توسعه صادرات.

    ساختار مناسب: دولت در هر سازمان اقدام به سازماندهي يك تشكل مي‌نمايد كه وظيفه دارد، براي اصلاح الگوي مصرف همكار برنامه‌ريز، مجري، ناظر و كنترل كننده باشند.

     راهكارهاي مناسب: راهكارهاي مناسب جهت مديريت صحيح  اصلاح الگوي مصرف درسه  بخش جداگانه به شرح زير بررسي مي‌گردد:

بقیه در ادامه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم شهریور 1388ساعت 3:34  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

طنز اصلاح الگو

یک نمونه زیاده روی در مصرف را که اخیرا آقای وزیر نیرو به آن اشاره کرده است و آدم شاخ در می آورد.
هر چند که به روی مبارک هم نیاورد.بنا به گفته ایشان ایرانی ها(یعنی ماها!!) 3 برابر متوسط جهانی آب شرب مصرف می کنیم.
طبق این آمار و ارقام آبدار در برخی از شهرهای بزرگ سرانه مصرف هر نفر 350 لیتر در روز است.
این در حالی است که افراد قلمی مثل من روزانه 2 لیوان آب خالی هم به روز می خوریم و واقعا بعضی ها باید نشتی داشته باشند که اینقدر آب مصرف می کنند.

پیشنهاد آبکی :
1-اینقدر نگوییم آب نطلبیده مراد است.نخیر باید تشنه و طالب باشیم آنگاه به سراغ آب بریم مفت که نیست پایش پول و یارانه هدر می رود.
2-شایعاتی از قبیل دوست را زیر باران باید دید از بیخ کذب و محض خاطر آدم های احساسی است.در زیر آفتاب هم می شود دوستان مورد نظر را زیارت کرد.
3-اصطلاحاتی مثل "آب از دستش نمی چکد" همیشه بد نیست.آب الکی از دستش بچکه که چی بشه؟
4-سازمان آب باید این عبارت خوش آهنگ "آب را گل یا ول نکنیم" را بر سردر مراکز مختلف نصب العین کند تا بعضی ها سر شیلنگشان را از صبح تا شب نگذارند تو استخر تا زیر آبی برند.

منبع:http://sarfejooyi.persianblog.ir/

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 2:40  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

بدون شرح

http://honaremasraf.blogfa.com/

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مرداد 1388ساعت 2:37  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

چگونه صرفه جويي کنيم ؟

صرفه جويي به معناي واقعي يک فرهنگ است و در جوامعي که داراي فرهنگ غني و پيشرفت هايي هستند بدون شک صرفه جويي با شدت و صراحت بيشتري بروز پيدا مي کند. شمار زيادي از مردم صرفه جويي را با کم مصرف کردن اشتباه مي گيرند و حال آن که چنين نيست صرفه جويي،راه و رسم مصرف به جاست. براي اين کار، شيوه هاي گوناگوني هست که خيلي ساده و در عين حال بي دردسرند ولي همين طريقه هاي آسان نيز ممکن است هزينه ها را به نحو چشمگيري بکاهند. شما با رعايت چهارده راه حل ساده زير مي توانيد کلا در هزينه هاي خانوادگي صرفه جويي کنيد:

 1- برفک درون يخچال و فريزر خود را مدام تميز کنيد چرا که يک سانتي متر برفک داخل يخچال باعث مي شود که مصرف برق به ميزان دو درصد زياد شود.

 2- براي استحمام بيشتر از دوش استفاده کنيد و بکوشيد از وان کمتر بهره ببريد شير آب را هم بي جهت باز نگذاريد.

 3- چنان چه کــسي در خانه نيست آخر شب تلويزيون را به طور کلي خاموش کنيد و نگذاريد تلويزيون روي دگمه خودکار روشن بماند.

 4- کار برد زودپز براي پختن غذا موجب صرفه جويي 40 درصد از انرژي مي شود.

 

5-شيري که چکه مي کند ممکن است باعث هدررفتن دو هزار ليتر آب در سال شود پس در تعميرات شيرآلا ت کوتاهي نکنيد.

 6- هيچ گاه يخچال يا فريزر را کنار گاز يا شوفاژ يا ماشين لباسشوئي و ظرفشوئي قرار ندهيد و تا سر حد امکان وسيله هاي ياد شده را از ديوار جدا سازيد. زدودن برفک درون يخچال و فريزر و پاک کردن پشت آنها در بهتر شدن کارکرد دستگاه هاي مزبور موثر مي باشد.

 7- مواد شوينده همچون مايع ظرفشوئي و يا پودر رخت شويي را در آب حل کنيد بدين ترتيب مي توانيد تا 50 درصد در مصرف مواد مذکور صرفه جويي کنيد.

 8- براي تعويض هواي اتاق بالا ي پنجره را به مدت زيادي باز نگذاريد بلکه با گشودن کامل پنجره به مدت 5 دقيقه نيز هواي اتاق را عوض کنيد. ضمنا بدين وسيله گرماي اتاق از بين نمي رود.

 

9- موقع شستن ميوه و سبزي و يا ظرف و غيره شير آب را تاته باز نگذاريد. بهتر است آنها را قبلا خيس کنيد کاربرد اسکاج و مايع ظرفشويي باعث مي شود تا بهتر تميز شوند.

 10- شامپو و يا ماده شوينده بزرگ را در ظرف هاي کوچکتري بريزيد چرا که احتمال دارد به علت سنگيني مقدار بيشتري از آن به کار آيد. به کارگيري ظرف هاي کوچک، موجب صرفه جويي مي گردد.

 11- چنان چه ناچار شويد که هنگام مسافرت چمدان ها و ساک ها را روي خود رو بگذاريد آنها را به نحوي قرار دهيد که کمتر جلوي جريان هوا را بگيرند و بدين وضع تا 10 درصد در مصرف بنزين صرفه جويي مي شود.

 13-چنان چه عادت داريد که موقع مسواک کردن دندان ها شير آب را باز بگذاريد بدانيد که سالا نه 730 ليتر آب را بيهوده از دست مي دهيد.

 13- مبل يا پرده ضخيمي را جلوي رادياتور قرار ندهيد چون اين عمل باعث مي گردد هوا به خوبي جريان نيافته و اتاق گرم شود.

 14- چنان چه خشمگين و يا ناراحتيد اصلا عازم خريد نگرديد چرا که امکان دارد چيزهايي بيهوده بخريد که بعدا پشيمان شويد

 سایت درمانگران

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم تیر 1388ساعت 11:27  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

آموزش نياز جدي اصلاح الگوي مصرف

رهبر معظم انقلاب در پيام نوروزي، سال 88 را سال اصلاح الگوي مصرف ناميدند كه در خور توجه و اهميت بخشيدن به مقوله درست مصرف كردن است. بديهي است كه اصلاح الگوي مصرف بايد در تمام زمينه‌ها صورت پذيرد و اختصاص به بخش خصوصي و دولتي ندارد و همه بايد در آن دخيل باشند.

http://honaremasraf.blogfa.com/
مصرف صحيح، قناعت‌ورزي و پرهيز از اسراف و بيهوده مصرف كردن امري است كه در آموزه‌هاي ديني ما نيز مورد تاكيد قرار گرفته و پيش از توجه به هر نكته اقتصادي و اجتماعي در اين زمينه مي‌توان ديني و شرعي بودن اين توصيه را سرلوحه كار قرار داد.در اين مجال كوتاه مي‌خواهيم به راهكارهايي كه در حوزه انرژي (آب، برق، گاز، نفت، بنزين و گازوئيل)‌ براي صرفه‌جويي يا اصلاح روش مصرف وجود دارد، بپردازيم.

قرار داشتن ايران در منطقه گرم و خشك موجب شده تا استحصال و بهره‌وري از آب بويژه آب شرب و سالم موضوع مهمي به شمار رود.

براساس آمارها مصرف آب در ايران 90 تا 95 ميليارد مترمكعب است كه در مقايسه با ديگر كشورها رقمي بسيار بالا به حساب مي‌آيد؛ البته كاهش بارندگي‌ها در سال گذشته و رشد فزاينده بياباني در كشور، ايران را نيازمند به 120 ميليارد مترمكعب خواهد كرد كه در سال‌هاي آتي مصرف اين نعمت الهي تشديد خواهد شد.به گفته وزير نيرو، در حال حاضر بيش از 90 درصد آب‌هاي كشور در بخش كشاورزي به مصرف مي‌رسد كه بهتر است بگوييم به دليل روش نادرست آبياري در اين بخش، بخش زيادي از آب مورد استفاده در كشور هدر مي‌رود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم تیر 1388ساعت 1:47  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  | 

40 روش مصرف صحيح آب

امروزه نقش و اهميت آب ، به عنوان حياتي ترين عنصر در تداوم جوامع بشري بر كسي پوشيده نيست ؛ به عبارت ديگر هيچ يك از فعاليت هاي انساني بدون در نظر گرفتن اين مايه كمياب و ارزشمند امكانپذير نخواهد بود ، به گونه اي كه ادامه زندگي متضمن وجود آب است .

با توجه به نامگذاري سال 88 به نام سال اصلاح الگوي مصرف توسط مقام معظم رهبري ، 40 روش براي اصلاح الگو و مديريت مصرف آب معرفي مي شود .


فایل مرتبط 1

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم خرداد 1388ساعت 17:44  توسط سید جعفرفاطمی نوش آبادی  |